VELIKI DAN ZA RADOBOJ: Uz svečanu proslavu Dana općine, održan i Dan otvorenih vrata novouređenog Planinarskog doma, koji je spreman za smještaj prvih turista

“Ova općina treba biti uzor cijeloj Hrvatskoj. Voljeli bismo da je to standard svugdje”

Objavljeno: 20.10.2021. zagorjeinternational

Povodom Dana općine i Osnovne škole Side Košutić, u općini Radoboj tijekom cijelog su tjedna organizirana brojna događanja, a u srijedu je održana svečana sjednica Općinskog vijeća i Dan otvorenih vrata novouređenog Planinarskog doma.
Načelnik Radoboja Anđelko Topolovec o brojnim projektima u svojoj općini već je govorio u intervjuu za naš portal, a na svečanosti je istaknuo da svi ti uspjesi ne mogu biti djelo samo jednog čovjeka, nego velike ekipe ljudi koja stoji iza takvih projekata.

– Stoga koristim ovu priliku da zahvalim svim tim divnim ljudima koji su zdušno pomagali u realizaciji tih projekata. Uz dobru ekipu, važno je i praćenje trendova zapadnog dijela Europe. Dakle, ne osvrćemo se samo na susjede, već pratimo što se događa u skandinavskim zemljama jer one su ipak par koraka ispred ostalih. Dakle, pokušavamo ‘preslikati’ te projekte i ideje, u skladu s mogućnostima našeg proračuna, ali i načinom života u našoj općini – kazao je Topolovec, pa se osvrnuo i na planove za naredno razdoblje.

– Nastavit ćemo ono čime se i bavimo cijelo vrijeme, a to je općina kao ‘zelena destinacija’, dakle, provoditi sve ono što je vezano uz očuvanje prirode i zaštitu okoliša, uvijek nam je na prvom mjestu. Jedan od najvažnijih projekata je i proširenje i nadogradnja škole, za što smo u potpunosti spremni i nadamo se da ćemo u suradnji sa Županijom to prijaviti na jedan od idućih natječaja i da će to biti sljedeći veliki projekt u našoj općini. A financijski najveći projekt i velika želja nam je ‘Agro food park’ – otkrio je načelnik.
Za novouređeni Planinarski dom, gdje je i održana svečanost proslave Dana općine, kazao je kako je to samo nastavak dobrih projekata revitalizacije starih zgrada i traženja njihove namjene, odnosno, prenamjene.

– To je prije bio stari derutni lovački dom koji smo kupili od lovaca i nakon toga napravili jedan kvalitetan planinarski dom, uz sufinanciranje Europske unije. Veći dio te turističke infrastrukture je gotov i sada smo mi na redu, da se ekipiramo i pokrenemo tu priču te na taj način pružimo dobrodošlicu svima koji žele doći u Radoboj jer sada imamo za njih osiguran i smještaj – zaključio je Topolovec.


Izaslanik krapinsko – zagorskog župana i ravnatelj Županijske uprave za ceste KZŽ Stjepan Sirovec pohvalio je ‘nove obrise Radoboja koji se naziru kroz brojne projekte, ali i pozitivne promjene koje se u mjestu događaju.’

– Realizacija infrastrukturnih projekata koje pratimo iz godine u godinu, u simbiozi s aktivnim razvojem civilnog društva, po čemu je Radoboj oduvijek bio poznat i gdje se ljudi kroz različite udruge i druženja uključuju, ujedno je i garancija za budući razvoj Radoboja i iz te perspektive sigurno ne trebamo strahovati. Vjerujem da ćemo u narednom razdoblju imati još sličnih projekata, poput ovog kojem svjedočimo danas, a to je završetak realizacije planinarskog doma. Velika zahvala svim ljudima dobre volje koji na bilo koji način pomažu da ono što je Radoboj danas, bude i u narednom razdoblju – rekao je Sirovec.

Dobri susjedi

U ime zagorskih načelnika i gradonačelnika, Radobojčanima je njihov dan čestitao gradonačelnik Krapine Zoran Gregurović.

– Obično se govori da su susjedi jalni jedan prema drugome, no mi u Krapini i našoj okolini možemo reći da to kod nas uistinu nije slučaj i kad god se nešto dobro napravi u bilo kojoj našoj susjednoj općini, zbog toga smo sretni jer smo svi zajedno premali da bismo se mogli dijeliti i biti rivali, već zajednički moramo surađivati na projektima i svemu onome dobrome što se radi za naše sugrađane. Naime, svi smo vezani jedni uz druge, tako da je svaki dobar projekt, sreća za sve nas. Drago mi je da se u općini Radoboj iz godine u godinu puno toga radi i da općina poprima jednu novu vizuru. Jednako tako, drago mi je da ćemo u budućnosti moći još intenzivnije zajednički raditi. Naime, zajedno ćemo ući u program ITU-a – manjih urbanih aglomeracija, gdje ćemo i zajednički raditi određene projekte, što će biti jedna nova prilika za sve nas, iako mi već sad zajednički radimo na nizu projekata i stvari, pa tako imamo i određene zajedničke službe, komunalno poduzeće, vodovod i slično, no ovo je prilika da se dodatno u budućnosti povežemo – rekao je Gregurović uz čestitke susjedima na njihovom danu.


Izuzetne pohvale za razvoj i napredak općine iskazala je i zamjenica ravnatelja Fonda za zaštitu okoliša, Alenka Kočiša Čičin-Šain.

– Kada sam ulazila u mjesto, vidjela sam vrlo uređene otoke za odlaganje otpada i kante koje smo nedavno isporučili. Vidjela sam solare i fotonapone na svim javnim zgradama, malu akropolu gdje je muzej i gdje su javna ustanova i Općina. Stvarno mirne duše možemo reći da to je jedna mala akropola. U velikoj mjeri i u velikom broju su projekti koje su ovdje kolege napravili kroz niz godina, financirani sredstvima iz Fonda za zaštitu okoliša. Dakle, ovo mjesto od oko 3500 stanovnika uzor je za cijelu Hrvatsku. To je ono što bismo mi voljeli da je standard svugdje, a ne samo u nekim mjestima u Hrvatskoj. Vrlo visoka razina doprinosa u svim segmentima, od školovanja djece, nagrada koje su djeca dobila, njihovi plasmani na natjecanjima, do likovnih sekcija. Društvene djelatnosti moraju pratiti infrastrukturu. Infrastruktura je pretpostavka, a ovo dalje je nadgradnja – rekla je Kočiša Čičin-Šain i usput se osvrnula na neke buduće projekte.

Nagrađeni mještani

– Zadovoljstvo mi je danas biti i pred ovom zgradom, koja nije sufinancirana s naše strane, ali je sufinancirana iz europskih sredstava. Isto tako mi je jako drago jer je pred nama jedan novi javni poziv koji je u tijeku, a odnosi se na uređenje planinarskih staza, što će biti apsolutno komplementarna usluga koju će ovaj planinarski dom moći pružiti. Ja sam sasvim sigurna da ste se vi već davno prijavili i da ćete ta sredstva dobiti – dodala je zamjenica ravnatelja Fonda.
Na svečanosti su podijeljene i brojne nagrade, pa su tako za dobre rezultate na školskim natjecanjima nagrade dobili Anamarija Draganić, Ana Šemnički, Dominik Pažameta, Lara Hrvoj, Josip Krleža i Tin Jurinjak. Također, dugogodišnji urednik “Radobojskog lista” Vinko Rihtar kao zahvalu za svoj rad dobio je sliku, a dodijeljena je i nagrada za najljepši balkon, koja je pripala Sanji Hrvoj, te za najljepšu okućnicu, koja je uručena Nadi Crnek.


Na samom kraju ključevi Planinarskog doma uručeni su predsjednici radobojskog Planinarskog društva Mariji Poljak. (jj, vc, vh)

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba

Prijavite se na naš newsletter