ŽUPANIJSKI STOŽER CIVILNE ZAŠTITE: Epidemiološka situacija na području županije je dobra, ali zabrinjava mali postotak cijepljenih iznad 75 godina

‘SPRIJEČIMO KOLAPS ZDRAVSTVENOG SUSTAVA NA JESEN’: ‘Ljudi imaju i druge bolesti, nemojmo im onemogućiti liječenje, a jedini način je – da se sada cijepimo’

Objavljeno: 30.07.2021. Valentina Cigula

Broj COVID pozitivnih osoba na 100.000 stanovnika u Krapinsko – zagorskoj županiji dodatno je pao te trenutno iznosi 1,6, dok je tjedan ranije iznosio 4.8, rekla je na press konferenciji Stožera civilne zaštite KZŽ zamjenica načelnika Stožera Petra Vrančić Lež.
– Tijekom srpnja imali smo čak 17 dana bez ijedne novooboljele osobe te smo kroz čitav mjesec dosad evidentirali 20 novooboljelih. Prema posljednjem tjednom izvješću Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, treća smo najbolja županija u Hrvatskoj, ispred nas su Istarska i Virovitičko – podravska županija, dok neke županije, kao što je u posljednje vrijeme često spominjana Zadarska županija, imaju čak 30 puta veći prosjek. Što se tiče postotka pozitivnih osoba, protekli smo tjedan na 0,6 pozitivnih u ukupnom broju testiranih u Općoj bolnici Zabok imali dvije pozitivne osobe i 342 negativna nalaza. Gledajući čitav srpanj, imali smo 19 pozitivnih i 1430 negativnih nalaza, što daje prosjek od 1,3 pozitivnih u ukupnom broju testiranih. Ovom bih prilikom još jednom pozvala sve da se cijepe preko svih mogućih dostupnih lokacija, a kako smo čuli, to će u skorijoj budućnosti biti moguće i u ljekarnama. Također, novost je i da je moguće izvaditi COVID potvrde u našim ljekarnama – kazala je Vrančić Lež.

88.000 doza

Zamjenica ravnatelja Zavoda za javno zdravstvo KZŽ Marina Stanković Gjuretek istaknula je da je od početka cijepljenja utrošeno preko 88.000 doza cjepiva.
– Odrasle osobe, od 18 godina pa nadalje, prvom su dozom procijepljene u postotku od 45,5 posto, a drugom dozom 39,6 posto, tako da možemo reći da nam je sada ukupni obuhvat odraslih osoba kompletno procijepljenih 40,6 posto, što je dobar postotak, međutim, ispod hrvatskog prosjeka, koji s današnjim danom iznosi 48 posto. U našoj županiji cijepe liječnici obiteljske medicine i tu se možemo pohvaliti da naša županija od samog početka ima uključene ordinacije obiteljske medicine, a od 16. lipnja se u Zavodu za javno zdravstvo cijepljenje obavlja svakog dana od 8 do 14 sati, a subotom u prijepodnevnim satima, tako da smo u razdoblju od mjesec i pola utrošili 2735 doza cjepiva. Istina je da kod godišnjih odmora bilježimo stagnaciju i lagani pad interesa za cijepljenje, ali važno je da osvijestimo građane da polako dolazi jesen i sve ono što ona donosi, uključujući početak nastave u školama, gužve u javnim prijevozima, tako da se nadam da ćemo uspjeti motivirati što veći broj stanovnika da se prije jeseni procjepi. Važno je naglasiti da udio cijepljenih raste s dobi, međutim, osobe od 75 godina pa nadalje su manje cijepljene, ne samo u našoj županiji, već na području cijele Hrvatske, a
ranjiva su skupina. Kod njih su češće komplikacije, lošiji su ishodi bolesti i zapravo djelovanjem na tu dobnu skupu, direktno djelujemo na smanjenje smrtnosti, tako da bi bilo dobro poslati informaciju da se osobe starije od 75 godina u što većem broju procijepe – poručila je Stanković Gjuretek.

Četvrti val

Župan Željko Kolar kazao je da kada gledamo ukupnu epidemiološku situaciju na području županije, možemo reći da je ona odlična, kada gledamo broj ukupno procijepljenih, možemo reći da je situacija dobra, ali da nas na jesen čeka četvrti val pandemije.
– S obzirom da to znamo, puno lakše ćemo ga proći ako ćemo imati što veći broj procijepljenih. Tradicionalno je drugu polovicu srpnja pa sve do Velike Gospe, velik broj naših sugrađana i sugrađanki na moru. Posljednja dva tjedna uspjeli smo cijepiti više od tisuću ljudi tjedno s prvom dozom, što i nije tako loše, s obzirom na argumente koje sam naveo, međutim, kako se dogodilo u Dalmaciji, broj zaraženih vrlo brzo može porasti i zato se treba cijepiti. Apeliram i osobe starije od 75 i na njihovu djecu, ako su i smješteni u domovima za starije osobe, da se cijepe. S druge strane, vidimo što radi Europa, ograničenja za one ljude koji se ne cijepe i tako dugo dok nećemo doći do nekih 70-75 posto procijepljenosti, zapravo nećemo moći normalno funkcionirati. Nemojmo zaboraviti da smo u jednom trenutku imali skoro 200 ljudi hospitalizirano u naše tri bolnice, da smo imali COVID odjele i u Krapinskim i u Stubičkim Toplicama te da smo niz operacija i specijalističkih pregleda morali odgoditi jer naš zdravstveni sustav nije imao toliko kapaciteta da bi paralelno mogao vući jedno i drugo. Treba misliti i na ljude koji imaju druge bolesti, nije samo COVID-19 bolest, da ćemo onemogućiti njihovo liječenje ako ponovno opteretimo zdravstveni sustav. Toplo se nadam da se to neće dogoditi, a jedina garancija je – da se cijepimo – poručio je Kolar.

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba

Prijavite se na naš newsletter