BRAVO! Zagorski proizvođači se iz Varaždina vraćaju s pet zlata, 12 srebra i jednom broncom, a KZŽ ima i apsolutnog pobjednika

OPG SINKOVIĆ ŠAMPION JE MEĐUNARODNE IZLOŽBE BUČINOG ULJA! “Ovo je za nas godina ostvarenja naših snova”

Objavljeno: 26.05.2021. zagorjeinternational

U Varaždinu je održana završnica treće Međunarodne izložbe Alpe – Jadran i desete Izložbe bučinog ulja sjeverozapadne Hrvatske.
Na međunarodnoj izložbi bučinog ulja sudjelovali su proizvođači iz Austrije, Mađarske, Slovenije i Hrvatske, koji su na ocjenjivanje predali ukupno 168 uzoraka bučinog ulja, od kojih je 135 deklarirano kao djevičanska ulja te 33 kao hladno prešana ulja. Proizvođači s područja Krapinsko – zagorske županije ostvarili su sjajne rezultate – šampionom izložbe je s najbolje ocijenjenim uljem proglašen OPG Sinković iz Bedekovčine, a ukupno gledajući, zagorski proizvođači osvojili su pet zlatnih, 12 srebrnih i jednu brončanu medalju te tri priznanja.

– Moja obitelj započela je s proizvodnjom bučinog ulja sada već davne 2009. godine. U početku je to bila skromna proizvodnja na 1-2 hektara površine, sve s ručnim radom, od skupljanja buča pa do sušenja koštica. Sve više amaterski, kao iz znatiželje, izgledala je naša proizvodnja, dok nije došlo do velike potražnje za našim bučinim uljem. Tada smo odlučili okrenuti se našoj tradicionalnoj buči s poštovanjem i profesionalno. Krenule su investicije malo pomalo: sušara, kombajn, veći traktor, a potom, naravno, i veće površine pod bučom. Sijali smo tada 10-tak hektara u vlastitoj proizvodnji i dio s kooperantima. Opet, krenulo je, sajmovi, trgovine, stalni kupci… Krenuo sam tada razmišljati o preradi kao snu svojih snova. Najveća mi je želja bila otvoriti vlastitu uljaru za preradu bučinih koštica – otkrio je šampion izložbe Danijel Sinković.

Rade obiteljski

– Svake godine iznova smo imali veće želje za ostvarivanje naših ciljeva jer su nam kupci slali dobru poruku o kvaliteti te smo redovito svake godine na Izložbi bučinog ulja u Varaždinu bili visoko pozicionirani glede kvalitete našeg bučinog ulja. I 2017. godine san se počeo ostvarivati, počele su investicije u objekt za preradu punjenje i skladištenje naših proizvoda. Zahtijevala se od nas maksimalna profesionalnost u proizvodnji, apsolutna kontrola proizvodnje od polja do stola. Ništa se nije prepuštalo slučaju jer svaki krivi korak, bio bi korak unazad, a kao mladi i ambiciozni dečko nisam to želio dopustiti. Te divne godine kupili smo objekt, renovirali ga, uz pomoć Krapinsko – zagorske županije opremili ga punilicom, čepilicom i etiketirkom. U našim očima savršeno, kao mali laboratorij. Sva predviđena novčana sredstva smo uložili, ostalo je jedino za kupnju preše za hladno prešano ulje pa smo odlučili i to dopremit u naš “mali laboratorij” i krenuti po prvi puta sa vlastitom preradom. Prešali smo koštice nekad dan, nekad dva, a nekad i čitav tjedan, stavili smo na tržište nešto što još do sada nismo radili u velikim količinama, bilo je to hladno prešano ulje od koštica buče koje se koristi isključivo u zdravstvene svrhe. Štedili smo, radili, sijali 35 hektara naše teške zemlje. Sijali kukuruz za brašno i stočni, pir, heljdu, grah, povrće u plastenicima… Sve to kako bismo kroz godinu uštedjeli za strojeve za preradu toplo prešanog bučinog ulja, za koje sada već svi znaju da je na visokoj ljestvici u kvaliteti. I opet svake godine po jedan-dva stroja, dok konačno ove godine nismo uspjeli kompletirati cijelu liniju za preradu bučinih koštica. I evo sna koji je ove godine postao stvarnost – uljara je tu, još k tome i prva u našoj županiji, kud veće sreće za mene, sada ne baš mladog, ali i dalje jako ambicioznog poljoprivrednika. Sve smo nekako posložili, usavršili proizvodnju, nadvladali samokontrolu u proizvodnji, proširili se na vanjsko tržište, pojačali domaće, “delamo” svi 24 sata, zasad obiteljski, ali razmišlja se i o novom zaposlenju od početka sezone berbe i prerade. I zaručnica je tu, inače magistra ekonomije, koja kao pravi radnik lako zamijeni i dva muškarca, u jednom trenutku sprema koštice, puni ulje, dok ja orem na polju, potom svatko uzima svoj traktor i juri na polje. Ona priprema zemlju, ja odmah sijem buče. Roditelji su najčešće u povrću ili na nekom sajmu dok mi mladi tjeramo fizičke poslove. Siguran sam da bez njih ni ja sam ne bih ostvario svoje snove, bio bih negdje na početku, vjerojatno bih još planirao, možda bio u Njemačkoj, Austriji ili Irskoj, no uz njihovu pomoć ostao sam ovdje raditi i ostvarivati zajedničke planove – rekao je Sinković, kojemu je čestitao i krapinsko – zagorski župan Željko Kolar.

Najveća u Europi

– Imati šampiona na ovakvoj renomiranoj međunarodnoj izložbi, ostvariti ovakve rezultate pokraj brojnih sjajnih proizvođača iz Varaždinske i Međimurske županije te okolnih zemalja, izuzetan je uspjeh. No, ovo nije prvi puta da imamo šampiona na izložbi bučinog ulja. Krapinsko – zagorska županija bila je domaćin Izložbe bučinog ulja sjeverozapadne Hrvatske 2016. godine i tada je OPG Cesarec Mladen osvojio veliko zlato, odnosno, bio je šampion izložbe s uljem iz kategorije hladno prešanih ulja. OPG Sinković je 2019. godine osvojio prvo mjesto u kategoriji hladno prešanih ulja, no tada je u Pravilniku bilo navedeno da je šampion iz one kategorije u kojoj je prijavljeno više uzoraka. Krapinsko – zagorska županija ima sjajnu suradnju s proizvođačima bučinog ulja s našeg područja, kroz mjere ruralnog razvoja subvencioniramo njihov razvoj i širenje, a nakon ovakvog uspjeha, činit ćemo to s još većim zadovoljstvom. Ova se izložba unatrag nekoliko godina podigla na jednu višu međunarodnu razinu, zahvaljujem na tome varaždinskom županu Radimiru Čačiću i Varaždinskoj županiji. Na nama svima je da bučino ulje brendiramo, da postane vrijedno kao i maslinovo ulje. Ovakve izložbe i rezultati najbolja su pozivnica za kupce. Čestitka svim proizvođačima – zaključio je Kolar.
Čačić je istaknuo da je ovo najveća specijalizirana izložba bučinog ulja u Europi, kako po svojoj kvaliteti, tako i kvantiteti te da dobiti šampiona nije jednostavno.
Pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredni razvoj Varaždinske županije Dragutin Vincek otkrio je pak kako je ove godine u kategoriji hladno prešanih ulja bilo 15 zlata, od čega četiri idu u Krapinsko – zagorsku županiju, tri u Zagrebačku, tri u Mađarsku, te po jedno u Varaždinsku, Međimursku, Virovitičko – podravsku, Osječko – baranjsku i Karlovačku županiju i Sloveniju. U kategoriji toplo prešanih ulja bilo je sedam zlata.

NAGRAĐENI PROIZVOĐAČI S PODRUČJA KRAPINSKO – ZAGORSKE ŽUPANIJE

Djevičanska bučina ulja – proizvedena tradicionalnim postupkom (uz prženje)

ŠAMPION – Uljara Sinković

Zlatna medalja – Matija Mesar

Srebrna medalja – Juraj Hanžek, OPG Haramustek, Matija Hađar, OPG Bratković, Nikola Prepolec, Marin Jembrih, Niskogradnja Hren d.o.o., Ivan Šoštarić, Branko Blažinić, Danijel Kunštović, OPG Osrečak, Ivanka Grilec

Brončana medalja – Mladen Cesarec

Priznanje – Srednja škola Bedekovčina, OPG Grozaj, OPG Tomašić

Bučina ulja prešana hladnim postupkom

Zlatna medalja – OPG Liege, OPG Osrečak, Uljara Sinković, Danijel Kunštović

Srebrna medalja – Mladen Cesarec

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba