ZA POLJOPRIVREDNIKE 774 TISUĆE KUNA: U Zlataru održana svečana dodjela ugovora za 33 korisnika koji su ostvarili pravo na županijsku potporu za povećanje poljoprivredne proizvodnje

KOLAR: Kroz novu europsku financijsku omotnicu, mogli bismo ozbiljno povećati poljoprivrednu proizvodnju na području naše županije

Objavljeno: 14.05.2021. Valentina Cigula

Na farmi Božidara Domitrana u Zlataru, održana je svečana dodjela ugovora korisnicima koji su ostvarili pravo na županijsku potvrdu za povećanje poljoprivredne proizvodnje.
Krapinsko – zagorski župan Željko Kolar istaknuo je kako Zagorje sa svojom konfiguracijom zemljišta, usitnjenim parcelama, nije idealno za veliku proizvodnju, no ekološka i voćarska proizvodnja imaju dobre predispozicije za razvoj.

Devet mjera

– Set od devet mjera koje smo pripremili, gledali smo da ravnomjerno rasporedimo na sve sektore unutar poljoprivredne proizvodnje. S ovim natječajem i dodjelom sredstava izuzetno sam zadovoljan, prije svega zato što sam vidio jedan dio naših poljoprivrednika koje pratim već osam godina i koji kontinuirano ulažu u povećanje poljoprivredne proizvodnje, a s druge strane, bilo je iznenađujuće da se veliki broj mladih ljudi bavi poljoprivredom. Dupla korist je u tome što imamo nove poljoprivrednike i novoobrađeno zemljište, a s druge strane postoji garancija da će ti mladi ljudi ostati živjeti na našem području. Zbog toga, kad smo vidjeli koliko je velik interes za ovaj natječaj, povećali  smo sredstva s 300.000 na 774.000 kuna za 33 korisnika. Može se živjeti od toga i naravno da to zahtjeva ogroman trud, ljubav i energiju, ali uz naše i državne poticaje, zatim uz europska sredstva, u sljedećih sedam godina kroz financijsku omotnicu mogli bismo ozbiljno povećati poljoprivrednu proizvodnju na području naše županije, ali ono što je još važno, i poboljšati uvjete jer trebalo bi obnoviti štale i vrlo precizno ciljati natječajima prema postojećim poljoprivrednicima koji nas zapravo i drže na nekoj pozitivnoj razini – kazao je župan, pa govorio o planovima za budućnost.
– Poljoprivrednicima smo rekli što ih očekuje u naredne četiri godine iz proračuna  Krapinsko – zagorske županije. Za 40 posto ćemo povećati sredstva za sve naše natječaje, 10 posto na godišnjoj razini, a ako će nam to omogućiti proračun, bit će to i više. Ono što svake godine radimo, svima onima koji su dobili poticaje po bilo kojem natječaju, pošaljemo jedan obrazac koji oni ispune da vidimo kako su bili zadovoljni s natječajem, je li im bila previše komplicirana dokumentacija, jesu li imali teškoća prilikom prijave. Kad dobijemo te njihove povratne informacije, ponovno analiziramo te natječaje kako bi svake godine bio što jednostavniji za ispunjavanje – pojasnio je Kolar.

Izradili Strategiju

Gradonačelnica Zlatara Jasenka Auguštan Pentek rekla je kako je pohvalno što Županija potiče poljoprivrednike na proizvodnju kako oranice ne bi bile zapuštene parcele.
– Što se tiče poljoprivrede u Zlataru, godinama pokušavamo pomoći i napraviti iskorak, pa smo zbog toga i izradili Strategiju razvoja poljoprivrede na području grada Zlatara, na temelju koje pripremamo natječe koje ćemo dodjeljivati našim OPG-ovima i poljoprivrednim gospodarstvenicima – poručila je Auguštan – Pentek.

Domaćin Božidar Domitran, koji je jedan od 33 korisnika županijske potpore, rekao je kako se uglavnom bavi proizvodnjom mlijeka, ali i da na svom zemljištu proizvodi hranu za krave, a značaj potpore za njega je, kaže, velik.


– Kupio sam junice i zemlju u prvom mjesecu kako bih mogao proširiti svoju proizvodnju. Morate okrupnjivati zemljišta, iako neki ljudi kod nas ne žele prodati, a ne žele ni raditi i onda po njoj raste korov – otkrio je Domitran.

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba

Prijavite se na naš newsletter