Anđelko Ferek - Jambrek (HNS), kandidat za župana

ZOVU GA ‘OPERATIVCEM U SJENI’: “Jamac mog budućeg rada su moji dosadašnji rezultati. Nisam tražio izgovore, već rješenja i uvijek predano i pošteno dokazivao da je moguće bolje i više. Moj tim i ja možemo odraditi dobar posao”

Objavljeno: 11.05.2021. zagorjeinternational

Tri je mandata bio zamjenik krapinsko – zagorskog župana, a sada je i sam odlučio ući u utrku za čelnika županije. Pod motom “znanjem i radom” Anđelko Ferek – Jambrek (HNS) okupio je, kaže, tim s kojim je spreman raditi za boljitak Zagorja. A što mu je sve u planu i kako vidi razvoj svoga kraja u narednih 15 godina, otkrio nam je u intervjuu.

Tri mandata bili ste dožupan – prvo Siniši Hajdašu Dončiću, a potom Željku Kolaru, zašto ste se sada odlučili kandidirati za župana?

U tri mandata rada u Županiji, stekao sam uistinu veliko iskustvo u upravljanju Županijom, ali i načinima upravljanja gradovima i općinama, funkcioniranju EU fondova, poznavanju zakonskih i drugih pravnih propisa… Dobro poznajem potrebe naših sredina, svih ovih godina sudjelujem u kreiranju rješenja za njihove probleme i zato sam uvjeren da moj tim i ja možemo odraditi velik i dobar posao za još bolju i uspješniju županiju. Ljudi koji čine moj tim iza sebe imaju rezultate, a ispred jasnu viziju razvoja i napretka naše županije i spremni su sa mnom uložiti svoje znanje, vrijeme i profesionalno iskustvo za stvaranje bolje budućnosti i to na realnim, održivim i razumnim osnovama koje se temelje isključivo na znanju i radu. Jer jedino znanje i rad jamče nam razvoj i bolju budućnost.

Na koje ste projekte ponosni, koje ste odradili kao tim, a koje je, po vama, aktualni župan mogao i bolje odraditi, a da vi niste mogli utjecati?

Ponosan sam na svaki projekt u kojem sam osobno sudjelovao a mnogo ih je, s obzirom na to da sam bio zadužen za gospodarstvo, poljoprivredu, graditeljstvo, zaštitu okoliša i komunalnu infrastrukturu, a upravo su na tim područjima realizirane najveće investicije. Mnogo je projekata pa me i ne čudi što često čujem da sam glavni operativac u sjeni. No, ne gledam stvari na taj način, smatram da znanjem koje posjedujem i radom na koji sam naučen, rezultati moraju doći. Stoga i u ovoj političkoj utrci ne tražim protivnike, već partnere, sve one kojima je cilj daljnji razvoj naše županije. Jedino ako se odmaknemo od politiziranja, možemo nastaviti smjerom jačanja društvene klime i stvaranja boljih prilika.

Žalite li za nekim propuštenim prilikama Krapinsko – zagorske županije, u smislu nerealiziranih projekata?

Uvijek se može i više i bolje, to je istina, no potrebno je sagledati kontekst vremena i okolnosti u kojima su se projekti realizirali. Prilike nisu iste danas kao i prije, primjerice, deset godina, no to da je država mogla svih ovih godina više pomoći u realizaciji projekta i to neovisno čija je bila Vlada, mogu gledati kao propuštene prilike.

Kao načelnik Stožera civilne zaštite KZŽ, u proteklih nešto više od godinu dana nosili ste se s pandemijom COVID-a i s posljedicama razornih potresa. Koji su pritom bili najveći izazovi s kojima ste se susreli i još se susrećete?

Bio je to uistinu izazovan period. Sve okolnosti koje su nas zadesile, ponovno su potvrdile da su najveća vrijednost naše županije ljudi. Vrijedni, skromni, plemeniti i požrtvovni ljudi i upravo zbog njih se ne trebamo bojati za našu budućnost. Kao načelnik Stožera, ja sam samo prvi među jednakima, a onaj najveći lavovski posao odradili su naši liječnici, vatrogasci, medicinski djelatnici, policijski službenici, epidemiolozi, Crveni križ. Veliko im hvala na tome. Svaki posao zahtjeva odgovornost i ne možete ga odraditi dobro bez stopostotnog angažmana, a čitav naš Stožer dao je i više od toga, jer u ovakvim okolnostima niste bitni vi, već zdravlje i život drugih ljudi.

Zašto ste vi najbolji kandidat za Krapinsko – zagorskog župana i što kažete na konkurenciju?

Jesam li ja najbolji kandidat, to će odlučiti građani na predstojećim izborima. Kad u poslu kojeg radite iza sebe ostavljate rezultate koji su i vidljivi i mjerljivi, tada se može reći da ste kvalificirani za taj posao. Jamac za moj budući rad su upravo moji dosadašnji rezultati. Nikad nisam tražio izgovore, već rješenja i uvijek predano i pošteno dokazivao da je moguće i bolje i više. Vremena u kojima živimo, pred nas stavljaju brojne izazove, stoga ne vjerujem u ozbiljne namjere kandidata koji nemaju iskustva u funkcioniranju regionalne i lokalne samouprave. Puste fraze, nerealna obećanja i populizam nisu dobitna kombinacija niti za jednu općinu ili grad, a posebno ne za županiju.

Kakvom dosad ocjenjujete suradnju s Reformistima i HSS-om braće Radić, koji su s vama u koaliciji? Zašto je baš vaša lista za Županijsku skupština ona koju bi u nedjelju zagorski glasači trebali zaokružiti?

Kad jedni u drugima počinjete prepoznavati partnere, a ne protivnike, tada i suradnja postaje kvalitetna i afirmativna. Razmišljamo u istom smjeru, s odmakom od politiziranja i populizma te s jasnim fokusom na ciljeve razvoja proaktivnih, umjerenih, zdravorazumskih i konkretnih politika koje će donositi rješenja za bolji život naših sugrađana. Naš cilj je spajanje, a ne razdvajanje. Mi se ne borimo protiv nekoga ili nečega, već se želimo udružiti za bolje sutra. Upravo zbog toga našu listu broj 5 čine ljudi različitog profila, ali istih ciljeva. Svi oni dokazani su pojedinci u svojim sredinama, vrijedni ljudi koje politika zanima zbog kreiranje rješenja za bolji život.

U svome programu razvoj županije vidite kroz sedam sektora – koji su naglasci, za što ćete se posebno zalagati?

Programom smo obuhvatili sve ono što smatramo važnim za razvoj županije i za budućnost naše djece. On je objavljen na našoj internetskoj stranici i svakome je dostupan. Temelj svega je razvoj snažnog i konkurentnog gospodarstva, iz kojeg će se moći stvarati dodana vrijednost i koje će biti zamašnjak sveopćeg razvoja. Također, sve dok svoj djeci ne omogućimo iste standarde i iste prilike za razvoj njihovih potencijala, ulaganje u obrazovanje mora biti prioritet. Također, sve dok imamo mogućnost proizvoditi na vlastitoj zemlji, ne smijemo si dopustiti ovisnost o uvoznoj hrani. Odgovornost sviju nas mora biti razvoj poljoprivrede, no temelj svega je gospodarstvo i samo zajedničkim politikama i partnerskim odnosom možemo pomoći njegovom osnaživanju.

Rekli ste da taj program nije za četiri godine, već za narednih 15. Kako bi po vama Zagorje trebalo izgledati 2035. godine?

Županija će se u narednom period znatno brže mijenjati nego što je to bilo, primjerice, prije tridesetak godina. Stoga ne čudi što već sad promišljamo kako će Zagorje izgledati za 15 godina. Strateški projekti planiraju se dugoročno, odnosno, srednjoročno te se u jednom mandatu ne može napraviti sve. Jednostavno nemate dovoljno sredstava, pa određujete prioritete i idete u realizaciju projekt po projekt. Cilj nam je 2035. godine biti komunalno i infrastrukturno opremljena županija, s visokim životnim standardnima, razvijeno gospodarstvo temeljeno na visokoprofitnim zanimanjima, malo i srednje poduzetništvo, turizam, čiji će nosioci razvoja biti obiteljska poljoprivredna gospodarstva i obrtnici, obrazovanje za zanimanja budućnosti, sredina u kojoj će vladati zadovoljstvo, gdje će ljudi dolaziti, a ne odlaziti, koja će biti poželjna i za miran život i za kvalitetan rad.

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba

Prijavite se na naš newsletter