NOVA OPCIJA U GRADU: Ivan Bajcer (33), kandidat za gradonačelnika Krapine

“Budućnost pripada onima koji teže izvrsnosti – potrebno je otkupiti svu zemlju u industrijskoj zoni za buduće investitore te privući turiste, tako da više ne zaobilaze naš grad”

Objavljeno: 11.05.2021. zagorjeinternational

Ivan Bajcer (33) iz Podgore Krapinske za sebe kaže da potječe iz radničke obitelji. Uspješan je poduzetnik, a svoj je posao pokrenuo nakon što je dvije godine radio u Njemačkoj. Iskustvo i znanje koje je stekao proteklih godina, ističe, sada bi volio staviti na raspolaganje svome gradu i to je razlog zašto je odlučio kandidirati se za gradonačelnika Krapine.

Zašto ste svojedobno odlučili otići iz Hrvatske?

Radio sam osam godina u Hrvatskoj, a onda dvije godine u Njemačkoj, kamo sam otišao doslovno s ruksakom na leđima, u nepoznato. Bio sam razočaran u sustav koji nas okružuje, a nisam vidio način kako bih ga mogao promijeniti, koliko god se jako trudio. Nakon dvije godine u Njemačkoj, vratio sam se kući i s prijateljem Ivanom Švigirom pokrenuo tvrtku Navis CNC solutions d.o.o. Tvrtku smo pokrenuli s nešto svoje ušteđevine te prodajom svaki svog automobila i Play Stationa. Poslujemo nepune četiri godine. U to vrijeme uspjeli smo zaposliti 14 ljudi te do sada dovesti preko pet milijuna kuna stranog kapitala, dok je cilj u ovoj godini dostići promet od oko četiri milijuna kuna. Radimo 98 posto izvoz, na tržište Njemačke i Austrije.

Voljeli biste se okušati i u političkim vodama. Zašto ste se odlučili kandidirati za gradonačelnika?

Vidim da nam grad stagnira i malo po malo postaje grad duhova. Sve nas zaobilazi. Rade se isključivo kozmetičke promjene, dok se pravi problemi ne rješavaju. Na putu stvaranja tvrtke, shvatio sam kako naš sustav ne funkcionira na način na koji bi trebao. Ne cijeni se rad, ne cijeni se stvaranje ni težnja za izvrsnošću. Najslabiji smo zapravo tamo gdje bismo trebali biti najjači, a to je poduzetništvo. Naš grad zaobilaze ozbiljne investicije, ne otvaraju se radna mjesta, ne dolaze nam strani ni domaći investitori. Shvatio sam da, ako to želim promijeniti, moram se aktivirati u gradskoj politici te dati svoje iskustvo na raspolaganje građanima. Ipak smo stvorili posao iz ničega u ovom sustavu, pa znam kako se treba ponašati ako se želi postati uspješan. Smatram da bi naše iskustvo bilo od velike pomoći, pošto aktualna gradska vlast nema nikakvog iskustva u poduzetništvu. Nema novih ideja, isključivi su prema novim ljudima i idejama… Moramo gradsku politiku otvoriti građanima i aktivirati one najbolje među nama, kako bi naš grad poprimio oblik kakav zaslužuje. Ipak smo mi centar županije i stari hrvatski grad.

Što u Krapini za vrijeme aktualnog gradonačelnika nije učinjeno, a po vama je svakako trebalo biti?

Ne želim se baviti time što je učinjeno ili nije. Moramo gledati budućnost, gledati naprijed i pokušati u nadolazećem vremenu iskoristiti maksimum resursa koji su nam dostupni. Imali su priliku pokazati u zadnjih 16 godina što mogu i znaju. Rezultat neka svatko procijeni sam za sebe. Mi smo ipak građani Europske unije i moramo se ponašati kao takvi. Imamo odgovornost. Budućnost pripada uspješnima i onima koji teže izvrsnosti. Smatram da sam upravo ja takva osoba, zajedno sa svojim timom, i da svojim radom i trudom možemo biti od koristi našim sugrađanima i sugrađankama.

Zašto ste bolji kandidat za prvog čovjeka Krapine od ostalih vaših političkih oponenata?

Ne mislim suditi nikome niti se uspoređivati s njima. U svoje nepune 33 godine imam veliko iskustvo rada u Hrvatskoj i inozemstvu. Jako sam ponosan na naš uspjeh u poduzetništvu. Trudili smo se i uspjeli sami. Mi smo projekt koji raste i ne vidi mu se kraj. Znam kako je kad nemaš za kavu, a znam kako je kad imaš i više nego je potrebno. Mislim da čovjek koji zna upravljati svojim novcem, znat će upravljati i novcem građana. Znam što to znaci biti radnik, direktor, vlasnik i šef i znam što to znači imati odgovornost. Poznajem puno ljudi svojih godina koji mogu dati doprinos našem gradu. Trudit ću se okupljati takve kadrove. Ne zanima me tko je u kojoj stranci. Za svoj grad dat ću najbolje što imam. Financijski sam neovisan, stoga sam kao takav nepotkupljiv. To znaju oni koji me poznaju.

Što ćete prvo učiniti ako postanete gradonačelnik, a kakav je vaš program za nadolazeće četiri godine?

Ako me građani izaberu, prvo ću napraviti reviziju financija svih gradskih poduzeća i gradskih financija. Naš program temelji se na tri točke – gradske financije i poslovanje gradskih poduzeća, razvoj poduzetništva i turizam. Moramo izraditi aplikaciju kako bi uvid u gradske financije bio dostupan svakom građaninu 24 sata na dan. Time bi se smanjila mogućnost bilo kakvih malverzacija. Oformit ćemo tim ljudi koji će pisati EU projekte. Da bismo privukli investitore, moramo osigurati zemljište koje je dostupno odmah, odnosno, potrebno je otkupiti svu zemlju u industrijskoj zoni. Osobno ću sa svojim timom obilaziti domaće i strane investitore i moliti ih da dođu u naš grad. Naravno, prilikom traženja investitora treba imati na umu da se dovedu djelatnosti u kojima će naše sugrađanke i sugrađani moći zaraditi više te tako povećati svoj životni standard. Imamo i sve predispozicije da postanemo turistički jaka sredina. Svaku godinu kroz naše brege prođe otprilike od četiri do pet milijuna ljudi. Svi oni prolaze pored našeg grada. Moramo ih preusmjeriti, a to možemo jedino dobrom promocijom. Smatramo da bismo već dijeljenjem letaka na graničnim prijelazima doveli od pet do deset posto tih turista u naš grad. Ono što je pravilo u razvijenim zemljama Europske unije, jest da turistička zajednica mora biti u centru grada. Mora biti na vidljivom mjestu i dostupna svim turistima. Kod nas to baš i nije slučaj. Osmislili smo i programe za privlačenje turista, primjerice, “Jedan dan u Krapini” i “Tjedan krapinskog pračovjeka”, pri čemu cijeli grad možemo urediti sukladno toj tematici. Uzor je grad Siegburg. Njihova tematika je srednji vijek. Uveli bismo i “Tjedan zagorske glazbe ‘Braća Benc'” jer smatramo da je premalo domaće glazbe u našem gradu. S obzirom na to da u Krapini i okolici ima desetak bendova koji su obilježili generacije, smatramo da nam treba jedan tjedan u godini kada će gradom odzvanjati zvuci zagorskih popevki. Taj tjedan želimo posvetiti sastavu Braća Benc jer su desetljećima uveseljavali naše stanovnike pravom domaćom popevkom. Ne želimo da se priča o njima zaboravi. Jedna od tema koje se često spominju je i hotel u Krapini. Ako dovedemo dovoljan broj turista u naš grad, investitori će doći sami. U trenutnoj situaciji, graditi hotel bio bi apsurd, ali to je ionako jasno, pošto investitora nema.

Koju biste poruku poslali biračima?

U ovu priču ušli smo iskreno i bez fige u džepu. Smatramo da smo kao zajednica ušli u jedan trans. Kako bismo se probudili, potrebne su promjene. 16 godina vlasti jedne te iste garniture i više je nego dovoljno da se realiziraju sve ideje koje kao takvi imaju. Vlast su imali i jedni i drugi. Vrijeme je da dođu neki novi ljudi, neke nove suvremene ideje. Kako bismo napredovali kao zajednica, moramo stalno uključivati nove ljude u politički život grada. Moramo uključiti najbolje. Različitost i različite ideje mogu nas učiniti jedino boljima. Hvala još jednom svima koji su nam dali potpis kako bismo bili dio ove izborne utrke. Pošto smo nova opcija u gradu, smatram da je već i to velika pobjeda i priznanje te dokaz da smo na pravom putu. Nadam se da će naše sugrađanke i sugrađani prepoznati naše kvalitete i naš potencijal te nam dati svoj glas. Mi smo počeli, na redu ste vi!

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba

Prijavite se na naš newsletter