U Gornjoj Stubici održan treći sastanak na temu aktivnosti oko obnove Krapinsko - zagorske županije nakon potresa

NEŠTO SE IPAK POKRENULO: Uskoro bi trebalo stići 13 mobilnih kućica za zagorske obitelji stradale u potresima, iz KZŽ je u Ministarstvo do sada upućeno ukupno 66 zahtjeva za obnovu

Objavljeno: 23.03.2021. zagorjeinternational

Na prostoru Sportskog centra u Gornjoj Stubici održan je treći po redu sastanak na temu aktivnosti oko obnove zgrada oštećenih potresom na području Krapinsko – zagorske županije.

– Analizirali smo ono što se dogodilo u proteklih mjesec dana, od našeg posljednjeg sastanka. U međuvremenu je povećan broj ljudi koji su tražili informacije u našem Uredu Fonda za obnovu u Donjoj Stubici. 118 ljudi je ondje bilo osobno, a 170 osoba je dobilo informacije preko telefona. Usudit ću se reći da je rezultat toga, ali prije svega i angažiranosti naših sugrađana, 66 zahtjeva upućenih prema Ministarstvu graditeljstva po devet različitih obrazaca sa zahtjevom za obnovu. To znači da se pokrenuo taj ciklus i da možemo danas ovdje reći da je otvaranje našeg ureda u Donjoj Stubici bio pun pogodak i dobar posao. Naravno da ured ostaje raditi i dalje, i dalje smo mobilni i spremni doći do svake kuće da pomognemo ljudima da pripreme dokumentaciju i predaju zahtjev u Ministarstvo. Danas je dogovoreno i 13 mobilnih objekata, kontejnera, ovisno o broju članova domaćinstava, koji će biti raspoređeni obiteljima na području Krapinsko – zagorske županije. Dogovorili smo i da će Županija imenovati koordinatora za postavljanje mobilnih kućica, da će svaka općina i Grad odrediti čovjeka koji će biti zadužen za tehnička pitanja. Radni sastanak s tom tehničkom ekipom bit će već idući tjedan – najavio je Kolar, pa dodao da će idući tjedan kao župan sazvati i koordinaciju načelnika i gradonačelnika, prvenstveno za one općine i gradove koji su stradali u takozvanom petrinjskom potresu.

Mobilni Ured

– Nakon tog potresa sam proglasio elementarnu nepogodu u deset naših općina i gradova, a ima još i pojedinačnih šteta u općinama i gradovima gdje ukupna šteta nije iznosila 20 posto ukupnih izvornih prihoda da bi se proglasila elementarna nepogoda, ali i ti ljudi imaju pravo na pomoć oko obnove i mi moramo učiniti sve da oni ostvare to svoje pravo. Zato će naš Ured postati mobilan te će tri dana u tjednu raditi na području Donje Stubice, a dva dana u drugim ispostavama na području županije – istaknuo je Kolar.
Nikola Bačurin iz Fonda za obnovu kazao je da su na sastanku rezimirane aktivnosti u proteklih mjesec dana svih sudionika obnove na području Krapinsko – zagorske županije, s posebnim naglaskom na potrebu hitnog zbrinjavanja 13 obitelji s područja Gornje Stubice, Bedekovčine, Svetog Križa Začretja, Marije Bistrice i Huma na Sutli. Radi se o objektima koji su stradali i u zagrebačkom i u petrinjskom potresu.

– Fond za obnovu je u tom smislu pokrenuo postupak nabave mobilnih kućica i sastanak je bio usmjeren na maksimalnu moguću koordinaciju svih sudionika obnove, u smislu da se povežu domaći izvođači radova s operativnim koordinatorima koji su već angažirani – objasnio je Bačurin.
Na novinarski upit koliko vremena je potrebno od predavanja papira do konkretnih poteza u obnovi, kazao je da to ponajprije ovisi o brzini kojom Ministarstvo prostornog uređenja obrađuje zahtjeve i donosi odluke
– Nema nikakve zapreke da mi to po primitku odluke od strane Ministarstva ne riješimo kroz desetak dana – kazao je Bačurin, dodajući da su dosad naknade šteta isplaćene po prethodnim zahtjevima koji su bili dostavljene za četiri kategorije hitnih intervencija, koje su bile obuhvaćene prvim javnim pozivom iz lipnja prošle godine.
Domaćin sastanka ovog je puta bio gornjostubički načelnik Jasmin Krizmanić.

– Od posljednjeg sastanka mi smo napravili reviziju 52 objekta, pri čemu je došlo do 24 korekcije, pa su tako neki objekti prešli sa zelene na žutu, a neki sa žute na crvenu oznaku, tako da imamo povećanje oštećenja na objektima, a koja su najvjerojatnije posljedica petrinjskog potresa. Sada, dakle, imamo ažuriranu evidenciju koju ćemo predati Županiji, odnosno, Ministarstvu i koja će nam služiti kao baza za početak sanacije. Veseli me što su se konačno, nakon godinu dana, pokrenule određene aktivnosti, da su pristigli prvi zahtjevi i da konačno možemo očekivati prve radove na području naše županije. Na kraju bih želio ponoviti da ne smijemo zaboraviti niti one objekte koji nisu legalizirani jer se, po meni, tu radi o socijalno najugroženijim obiteljima jer i to su ljudi o kojima ovo društvo mora voditi računa – istaknuo je Krizmanić.

Neprikladni kontejneri

Gradonačelnik Donje Stubice Nikola Gospočić kazao je da je njegov grad još uvijek na čekanju revizije markica koje označavaju razinu oštećenja, jer se prvo krenulo s Gornjom Stubicom, pa s Marijom Bistricom.

– Mi krećemo od sljedećeg tjedna i vjerujem da će do Uskrsa svi objekti biti revidirani i upisani u bazu objekata oštećenih u potresu. Izrazito mi je drago što smo se na sastanku dotakli pitanja stambenog zbrinjavanja obitelji koje još nažalost žive u svojim objektima koji nisu sigurni. Mi na svom području imamo jedan takav objekt, ali svaka obitelj nam je bitna, tako da se nadamo da će taj problem biti riješen do sljedeće koordinacije. Svaki put imamo jedan problem manje i drago mi je da na ovaj način rješavamo pitanja koja nam se pojavljuju od koordinacije do koordinacije, tako ljudima možemo konkretno odgovoriti na njihove upite. Drago mi je i što je prvih 66 zahtjeva krenulo prema Ministarstvu, to je znak da smo se pomaknuli s ‘mrtve točke’ i da će se krenuti prema realizaciji tih zahtjeva, a time i obnovi objekata – zaključio je Gospočić.
Nadovezao se načelnik Marije Bistrice Josip Milički, rekavši da je, što se tiče situacije na području njegove općine, od posljednjeg sastanka, u tijeku izrada 37 dodatnih izvida statičara na objektima koji su oštećeni potresom.

– Temeljem tih izvida će se moći izraditi elaborat i ocjena postojećeg stanja, prema kojima će se raditi ili projekti rušenja ili konstrukcijske obnove. S druge strane, drago mi je što ćemo za dvije obitelji s našeg područja dobiti dvije mobilne kućice preko Fonda. Naime, te obitelji trenutno koriste neprikladne kontejnere već godinu dana. Vjerujem da će im se ovime pomoći da lakše podnose svakodnevicu dok se ne obnove njihove kuće – kazao je Milički.
Sljedeći sastanak najavljen je za nešto više od mjesec dana u Mariji Bistrici. (ab, jj)

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba

Prijavite se na naš newsletter