Povodom Dana općine Bednja, načelnik Damir Poljak prisjetio se aktivnosti koje su obilježile proteklih 365 dana

“Pri kraju je naš krunski projekt, uređenje dječjeg vrtića, a pokrenuli smo i projekt stambenog zbrinjavanja mladih“

Objavljeno: 17.05.2020. JJ

Kao i u drugim jedinicama lokalne samouprave, ove je godine izostala i proslava Dana općine Bednja. No, gradonačelnik Damir Poljak putem općinske se internetske stranice obratio svojim sumještanima, podijelivši s njima informacije o projektima koji su obilježili proteklih 365 dana. 

– U danima smo svibnja, najljepšeg proljetnog mjeseca, kada se žitelji Bednje i naši iseljeni mještani uobičajeno okupljaju kako bismo svi zajedno obilježili Dan općine i blagdan svetog Izidora, te tu priliku iskoristili za druženje, ponovno viđenje, za prisjećanje svega  učinjenog tijekom proteklih godinu dana, za naznaku nekih novih budućih aktivnosti i planova… Nažalost, zbog aktualne epidemijske situacije sve to lijepo i uobičajeno ove ćemo godine morati odgoditi za neka bolja i zdravija vremena. Unatoč poteškoćama i problemima s kojima se i naša općinska uprava susreće u novim i promijenjenim uvjetima rada i djelovanja, Općina Bednja veliku većinu svojih planiranih i zacrtanih projekata praktički nastavlja provoditi bez zastoja. S obzirom na predstojeći Dan općine, kada i inače u javnom obraćanju građanima, nastojim predstaviti najvažnije rezultate rada općinske uprave, pa mi dopustite da vas u nastavku provedem kroz ključne aktivnosti te realizirane projekte koji ujedno predstavljaju bilancu našeg rada tijekom proteklih godinu dana – piše načelnik Poljak.

Sanitarna kanalizacija

– Budući da su iza aktualne općinske vlasti tri godine mandata te da analiza pokazuje da je u tom vremenu realizirano oko 90 posto projekata iz našeg predizbornog programa, vjerujem da smo brojnim projektima pokrenutim na komunalnom, infrastrukturnom, prometnom i širem društvenom planom uspjeli pokrenuti razvitak cijelog općinskog područja i učiniti značajan iskorak prema boljoj kvaliteti života bednjanskoga čovjeka. Ovo obraćanje počet ću osvrtom na projekte namijenjene našim najmlađima, a to su mališani i djeca. S ponosom ističem da je u završnoj fazi naš krunski projekt, a to je uređenje dječjeg vrtića u Bednji. Opsežni građevinski radovi na objektu su završili, uređuje se okoliš, vrtić je opremljen svom opremom, program rada dječjeg vrtića je odobren i prvu generaciju djece u novi vrtić moći ćemo upisati već najesen. S dječjim vrtićem Bednja će dobiti ustanovu ključnu za demografsku obnovu Bednje i za ostanak mladih obitelji u zavičaju. Pokrenuli smo i projekt stambenog zbrinjavanja mladih. U vezi s time, proveli smo anketiranje mladih o interesu za kupnju stana u višestambenoj zgradi te o priključenju na plinsku mrežu. Vjerujem da ćemo u skorom razdoblju započeti s provođenjem planiranih aktivnosti i na ovom području. Povećali smo i sufinanciranje smještaja za djecu s područja naše općine koja pohađaju vrtiće u drugim sredinama s 300 na 500 kuna mjesečno. Nadalje, općinska uprava iznimno veliku pažnju pridaje projektima vezanim uz uređenje komunalne i prometne infrastrukture. U najvećem fokusu građana uvijek su pitanja oko modernizacije nerazvrstanih cesta, što je i razumljivo, s obzirom na to da je kvalitetna prometnica do doma jedan od glavnih uvjeta ostanka u rodnome kraju. U vezi s time poručujem da asfalt na ceste stiže i ove godine, uz znatnu financijsku podršku državnih ministarstava. Pokazuje to i podatak da nam je samo u proteklih desetak dana iz dvaju ministarstava potvrđena potpora za asfaltiranje cesta u ukupnom iznosu većem od 868.000 kuna! Među velikim projektima višemilijunske vrijednosti predstoji nam i gradnja sanitarne kanalizacije u Bednji, za koji su sredstva također privučena iz državnih izvora, završena je javna nabava i radovi će započeti tijekom ovog ljeta. U predstojećem vremenu očekujemo i već najavljene potpore za daljnju sanaciju klizišta. U ovom mandatu modernizirali smo postojeću javnu rasvjetu novim LED lampama, povećali javnu rasvjetu za još više od dvjesto novih lampi i nastavljamo sa širenjem javne rasvjete po cijelog općini. Nadalje, u izuzetnoj dobroj suradnji s Hrvatskim vodama tehnički smo uredili velik dio vodotoka na cijelom općinskom području Bednje. Obnovili smo grobne kuće na grobljima u Bednji, Cvetlinu i Vrbnu, dok je oko groblja u Cvetlinu postavljena ograda. Veliku pažnju posvećujemo društvenom životu i društvenim projektima. Potvrđuje to i podatak da smo nekadašnji zapušten vatrogasni dom u Bednji rekonstrukcijom pretvorili u moderni centar za kulturu. Novi društveni objekt već se afirmirao kao sjajan prostor za provedbu raznih manifestacija kulturnog, zdravstvenog, pedagoškog i zabavnog karaktera, kao i za razna društvena okupljanja. Počela je i gradnja vatrogasnog doma u Vrbnu, koji će biti centar društvenog života svih stanovnika i svih udruga vrbljanskoga kraja. Vrijedi istaknuti da smo iz državnih izvora povukli i sredstva za izradu projekata za prenamjenu naše prastare i derutne kinodvorane u višenamjenski kulturni centar. Završena je i obnova općinske zgrade u Bednji, koja je time postala energetski učinkovitija, a ujedno je njena obnova dopadljiv estetski prilog urbanom uređenju centra Bednje. Započela je i gradnja mini sportske dvorane u Pleši, koja će biti mjesto sportskih okupljanja djece, mladih i mještana cijelog ovog kraja. U tijeku su radovi kojima na području naselja Bednja, Rinkovec, Cvetlin, Vrbno, Planinarski dom “Pusti duh“ te Trakošćan osiguravamo visokokvalitetan besplatan pristup WiFi mreži, što je projekt koji će se financirati iz EU sredstava. Znatnim novčanim ulaganjima uredili smo i naš središnji Trg sv. Marije, koji je time dobio urbani “štih“ i postao mjesto pogodno za druženja građana i održavanje manifestacija na otvorenom. Nastojimo dati i poticaj razvoju turizma na našem području, a da to prepoznaju i drugi, pokazuju nagrade dodijeljene Turističkoj zajednici Trakošćan – Bednja, Dvoru Trakošćan te osobno načelniku Bednje, na Međunarodnom festivalu INTERSTAS u Solinu. Bavimo se i modernim digitalnim projektima – realizirali smo projekt kojim smo Bednju široj javnosti predstavili kao smart općinu, putem aplikacije eInfomodul – ističe načelnik Poljak.

Projekt “Zaželi“

– Ono na što smo posebno ponosni, jest projekt Zaželi, kojim smo zaposlili 14 gerontodomaćica koje se širom općinskog područja brinu o više od 80-ak naših najstarijih i najnemoćnijih sugrađana. Ovaj projekt pokazao se toliko dobrim, korisnim i plemenitim da smo ga odlučili nastaviti pa mi je u tom kontekstu posebno drago što je projekt Zaželi II prošao fazu tzv. administrativne provjere i ima dobru šansu ponovno biti odobren za financiranje. Kad je riječ o našoj najstarijoj populaciji, u suradnji s Ministarstvom za demografiju, obitelj i socijalnu politiku i Udrugom umirovljenika Bednje provodimo dva projekta koji uključuju brigu o starijim osobama. S posebnim ponosom ističem gradnju spomen parka poginulim hrvatskim braniteljima Domovinskog rata. Mjesto je to na kome i Bednja s posebnim pijetetom odaje počast onima koji su najzaslužniji za suvremenu i slobodnu Hrvatsku. Općina Bednja redovito novčano i organizacijski podržava rad svih KUD-ova i sportskih udruga na cijelom općinskom području, a putem udruga uključuje se i u obilježavanje vjerskih blagdana i manifestacija te onih koje su vezane uz odavanje počasti poginulim braniteljima Domovinskog rata. Društveni život Bednje i cijelog našeg kraja poboljšali smo novim manifestacijama kao što su “Ljeto u Trakošćanu“ i “Advent u Trakošćanu“. Pred aktualnom općinskom vlasti još je godina dana mandata i vjerujem da ćemo u predstojećem vremenu uspjeti realizirati sve planirano i najavljeno, pa i više od toga. Za svaki naš dosad postignut uspjeh, zasluga leži i u vama, u vašoj podršci, riječima ohrabrenja i poticajima koje nam pružate u razgovorima na terenu ili porukama preko društvenih mreža. Hvala vam, jer vaša potpora ohrabruje nas kako bismo se i dalje uspješno nosili s brojnim izazovima koji su pred nama. U ime cijele općinske uprave, svim mještanima, suradnicima i poslovnim partnerima čestitam Dan općine Bednja i blagdan svetog Izidora! – poručio je načelnik Damir Poljak.

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba

Prijavite se na naš newsletter