Društvo multiple skleroze KZŽ

TI SI INVALID? “Želimo ljudima koji svaki dan rade pogrešku uputiti jasnu poruku!“

Objavljeno: 04.03.2020. ivanabelosevic

Ispred Društva multiple skleroze Krapinsko – zagorske županije u Zaboku postavljena je instalacija koju su radili učenici četvrtog razreda smjera industrijski dizajn iz ŠUDIGO-a na poticaj Društva multiple skleroze, koji imaju obilježena parkirna mjesta za invalide za svoje potrebe i gdje se stalno parkiraju drugi ljudi – s dozvolom ili bez.

Prezadovoljni projektom

Profesorica Mirjana Smolić rekla je kako su došli involvirani s idejom da se to mjesto nekako vizualno istakne, jer nije dovoljan samo žuti znak na asfaltu.

–  S grupom u razredu smo to razradili i malo smo istraživali koji su to problemi invalida, kako se sve obilježavaju mjesta i koji problemi nastanu ako se nemaju gdje parkirati. Svaki učenik je izradio svoju skicu i gledali smo kako bi instalacija bila mobilna i mogla se micati, da bude trajna, da ne bude komplicirana i skupa, a istovremeno vizualno jaka i da komunicira kao neka vrsta znaka. Došli smo na zaključak da ćemo koristiti običan pleksi, koji je lagan i čvrst, te smo oslikali skicu koja nam se činila najinteresantnija, a to je bio rad našeg učenika Roka Blaža Kolara. Ideja je bila invalid u kolicima koji gleda u tebe i pita jesi li ti invalid i hoćeš li se tu parkirati ili ne. Zadatak je odrađen i vidjet ćemo kakav će učinak polučiti u našoj županiji, a možda kasnije i šire – istaknula je Mirjana Smolić. 

Roko Blaž Kolar ima 18 godina i dolazi iz Pregrade. 

– Jako je bilo interesantno raditi na tome. Kako bi ljudima, koji svaki dan rade pogrešku uputili jasnu poruku, napravili smo takvu osobu koja zapravo izgleda stvarna i misli to što govori. Sami smo nakon ovoga svjesniji o tom problemu nego što smo bili prije, a nadam se da smo i druge ljude potaknuli da više razmišljaju i budu osvješteniji – naglasio je Kolar.

Predsjednica Društva Nada Smrekar rekla je da se s problemom parkiranja susreću u cijeloj županiji, a i šire.
– Ovdje imamo velik problem jer nam svakodnevno dolaze teško pokretni i nepokretni članovi s pratnjom i nemaju se gdje parkirati. Ako uspijemo zamoliti nesavjesne vozače da maknu svoje vozilo, dosta su bahati i znaju vrijeđati. Zato smo preko ovog projekta htjeli vidjeti kako će ljudi na to reagirati. Naši asistenti imaju mobilne iskaznice i one se ostave u automobilu, međutim neki vozači imaju onaj stari, okrugli znak za osobe s invaliditetom, koji ne vrijedi. Apeliram na sve osobe s invaliditetom da imaju svoje mobilne kartice i da ih ne daju drugim osobama, jer tako se krši zakon i vrijeđa osobe s invaliditetom. Puno puta smo zvali i policiju, a s obzirom na to da nemamo fizički napravljen znak, ne može ih se kazniti – pojasnila je Smrekar i dodala kako su ovim projektom  prezadovoljni i nadaju se da će ovo biti vidljivo i da će ljudi shvatiti kome služe takva mjesta.


Martin Frinčić iz Oroslavja je osoba oboljela od multiple skleroze.

 – Ova bolest mi je ukazala na niz problema jer ima ljudi koji su totalno nedokazani i nerazumni prema oboljelima, ne samo od multiple skleroze, nego od bilo čega. Na invalidska mjesta parkiraju se oni koji uopće nisu bolesni jer im je to pri ruci i na prvu im je tu. To mi čini puno problema jer ako stanemo negdje gdje ne mogu dovoljno otvoriti vrata, teško mi je izaći iz auta ili ući u auto. Ta mjesta su šira od običnih i prilagođena su za invalidnu osobu. Ispred prostorija Udruga imamo konstantno problema jer su invalidska mjesta uglavnom sva popunjena – kazao je Frinčić. 

David Žegrec je Martinov osobni asistent i već ga gotovo godinu dana vozi po svim mjestima gdje treba i stalno se susreću s raznim problemima, koji se tiču parkiranja za osobe s invaliditetom.

Ulaze u konflikt i bune se

 – Ljudi koji nemaju invaliditet i oznake na automobilu za njega, stalno se parkiraju na ta mjesta, vrlo vjerojatno jer nemaju uvid u situaciju, kako je to kad netko ima određeni invaliditet. To se događa ovdje u Zaboku, i u Oroslavju i Stubičkim Toplicama i kada im se nastoji ukazati da su stali na mjesto predviđeno za osobe s invaliditetom, ulaze s vama u konflikt i bune se, a ni su svjesni što zapravo rade – napomenuo je Žegrec.

Postavljanju instalacije prisustvovala je i zamjenica krapinsko – zagorskog župana Jasna Petek.
 – Mislim da je ovaj plakat ili instalacija odlična i imate osjećaj da vas netko izravno pita: “Ti si invalid?“. Moram čestitati Društvu multiple skleroze na radu i odličnim idejama, kako bi njihovi članovi, a i drugi živjeli bolje. Znam da se godinama muče u Zaboku, kako bi mjesto koje je za osobe s invaliditetom koristile upravo te osobe, jer ima neodgovornih vozača koji parkiraju na ta mjesta. Ovo je odlična suradnja Škole za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću iz Zaboka, koji su svoje rješenje ponudili Društvu multiple skleroze, a Grad Zabok je taj projekt prepoznao i pomogao da se realizira. Međutim, rastužuje me što je svijest ljudi kod nas još uvijek takva da se iskorištavaju invalidske iskaznice i mislim da je to za svaku osudu. Čini mi se da bi ovaj plakat trebao probuditi svijest kod svih nas, da ako niste osoba s invaliditetom, ne koristite te povlastice – zaključila je Petek. 

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba