MLADI ŠAHIST IZ DONJE STUBICE

Oliver Kukas kadetski prvak države do 15 godina

Objavljeno: 27.06.2016. Alen Brodar

Oliver Kukas iz Donje Stubice, član Šahovskog kluba Oroslavje, osvojio je naslov kadetskog prvaka države u kategoriji do 15 godina na Državnom prvenstvu igranom prošlog tjedna u Trogiru. U devet kola švicarskim sustavom, sat i pol po igraču plus 30 sekundi za svaki potez, u konkurenciji 41 igrača iz cijele Hrvatske, Oliver je osvojio prvo mjesto bez izgubljene partije, pobijedivši u njih pet, dok je u četiri remizirao. Tako je na kraju skupio sedam bodova, koliko je imao i drugi, Danijel Duda iz Šahovskog kluba Liburnija Rijeka, no Oliver je imao bolji buholc. Treći je bio Borna Čotić iz Mornara Split sa 6,5 bodova. Ovim naslovom prvaka Oliver je ostvario pravo nastupa iduće godine na Svjetskom ili Europskom prvenstvu, po svom izboru. Inače, Oliver je i prije dvije godine postao prvakom države u kategoriji do 13 godina, a na ovom prvenstvu uspješno je nastupilo još troje mladih Zagoraca. U istoj kategoriji Marko Novosel iz Donje Stubice, član Šahovskog kluba Zaprešić, je sa šest bodova bio šesti, dok je Patrik Klapač iz Bedekovčine, također Šahovski klub Oroslavje, sa 4,5 boda bio 19. U kategoriji do devet godina nastupio je Roko Jaković iz Šahovskog kluba Oroslavje te je s pet osvojenih bodova zauzeo 14. mjesto. U svim dobnim skupinama nastupilo je oko 250 mladih šahista i šahistica iz cijele Hrvatske.