Po nevjerojatnom, pomalo filmskom scenariju dvojica su muškaraca iz Krapinsko – zagorske županije prevarila više od 50 ljudi, obećavši im rješenje o mirovini ili povećanju mirovine, ako im plate određenu svotu novca.
Kako doznajemo, Služba krim policije Policijske uprave krapinsko – zagorske zbog toga je unatrag mjesec dana provodila kriminalističko istraživanje koje je rezultiralo određivanjem pritvora dvama stanovnicima Krapinsko – zagorske županije zbog kaznenih djela prevare. Prvoosumnjičeni Z.B. rođen je 1969. godine, a drugoosumnjičeni, inicijala R.J., rođen je 1976. godine. Kako neslužbeno doznajemo, nadimak R.J.-a je “Doktor” ili “Doc”, a obojica su iz Oroslavja.
Kako nam je otkrio Željko Košutić, voditelj odjela krim policije, PU krapinsko – zagorska do sada je zaprimila četiri kaznene prijave, no, zasigurno postoji još pedesetak ljudi koji još nisu podnijeli prijave, od kojih neki još ni ne znaju da su prevareni, a neki možda ni ne žele podnijeti prijave jer se boje da će dio odgovornosti pasti i na njih, s obzirom na način na koji su se prevare događale.
– Naime, prevare su se događale na način da su se dvojica spomenutih muškaraca predstavljala pod lažnim imenima, kao službenici Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje koji ljudima rješavaju mirovine. Primjerice, mirovina će se osobi misteriozno povećati s tri na sedam tisuća kuna, ukoliko plati navodnim službenicima, koji će im pomoći srediti takvo novo rješenje. Ili, ako osoba nije imala mirovinu, da misteriozno, preko noći dobije rješenje, naravno, također uz uvjet da plati navodnim službenicima – otkriva Košutić te dodaje kako je u prvom slučaju čovjek tako prevarantima platio 16 tisuća eura, u drugom 7800 eura, u trećem 15.600 eura i u četvrtom slučaju 45 tisuća kuna.

Nije davanje mita

– Cilj nam je potaknuti ljude, a tridesetak ih još sigurno ima u našoj županiji, i još toliko u drugim županijama, koji nisu podnijeli prijave, da to učine. Možda se građani boje da su počinili kazneno djelo davanja mita, pa se ne usude prijaviti da su oštećeni, no, moraju znati da to nije davanje mita, jer da bi se radilo o kaznenom djelu, mito se mora dati ovlaštenoj osobi koja zaista ima moć poduzeti neku službenu radnju. No, ovdje se radi o nezaposlenim prevarantima koji nemaju nikakav status, ovo je čista prevara i građani su u ovom slučaju žrtve. Stoga nema razloga da će odgovarati za nešto ako podnesu prijave protiv onih koji su ih prevarili – ističe Košutić.
Navodni službenici HZMO-a su se predstavljali pod imenom Mladen i Robert.
– Spomenuta dvojica prevaranata, osim ove serije prevara koju su napravili po pitanju rješavanja mirovina, i prije su bili prijavljivani i od nas, i od strane drugih policijskih uprava i županija, za različite moduse prevara, jer prevare čine vjerojatno od kada su postali punoljetni. Uvijek se lažno predstavljaju kao službenici PNUSKOK-a, USKOK-a, suda, policije, HZZO-a, HZMO-a, banaka, fondova, bilo čega, uz lažno obećavanje sređivanja mirovina, invalidnine, oslobađanje od prometnih kazni, oslobađanje od kaznenog progona, oslobađanje od izvršenja zatvorskih kazni ili od nekih sumnjivih zarada preko fondova. Uglavnom, ljudima na razne načine obećavaju nešto i od njih uzimaju novac. Od toga se nikad ništa ne realizira, a ljudi su prevareni. Neke ljude je sram pa neće prijavljivati, neki ni ne znaju da su prevareni i nadaju se da će nešto dobiti. Recimo, za ilustraciju, prije ovog događaja, čovjeka su prevarili predstavljajući se kao djelatnici USKOK-a i PNUSKOK-a, ističući da je istraga oko njega u tijeku, da će ga spasiti od zatvora i da će postati zaštićeni svjedok. Pričekali su ga ispred USKOK-a, s time da je jedan od njih otišao u zgradu USKOK-a i nazvao ga da dođe i pričeka ga. On mu je dao novac i rekao da će biti svjedok te da neće završiti u zatvoru, a za to “spašavanje” uzeo oko 50 tisuća eura. Drugi se predstavljao kao sudac USKOK-a koji ga je zvao i rekao da je sve riješeno. Čovjeka su ogulili do kože. Vide priliku iz ničega i u stanju su prevariti koga god stignu. Isto tako, bio je slučaj da kažu čovjeku da će mu riješiti kaznu u policiji, prevarant uđe u zgradu policije, nekoga nešto pita, izađe i onda žrtva misli da on radi unutra, a prevarant kaže “daj lovu, budemo ti to riješili”. Imamo primjer, ali žrtva neće podnijeti kaznenu prijavu, jer je osobu sram što je na to nasjela i ljuta je sama na sebe što je ispala tako naivna – kaže Košutić.

“Šef postaje”

Otkrio nam je i kako se prevarant jednom prilikom predstavio kao novi šef policijske postaje u Stubici, pričekao je osobu ispred policijske postaje i rekao da će joj riješiti veliku kaznu na pola. Žrtva mu je dala polovicu iznosa, odnosno, 2500 kuna, ali naravno da nije ništa bilo riješeno. Radilo se o prometnoj kazni za jednu pravnu osobu.
– Budući da osoba nije poznavala šefa, mislila je da je to on. Jedan je čak uspio čovjeka prevariti u zatvoru, rekao mu je da ima veze i poznanike i da će mu riješiti da izađe iz zatvora. Ovaj je odmah nazvao svoju ženu da pripremi novac i prevarant je svojeg partnera, koji je bio na slobodi, k njoj poslao po novac. Radilo se o mnogo novca, desetinama tisuća eura. Gdje god se mogu kretati, napravit će neku prevaru, zato pokušavamo u našoj županiji nekako apelirati na ljude da se probude i da shvate, ako im netko iz neke ustanove da super ponudu, bit će prevareni jer nitko nikada nikome ništa ne daje. Mi računamo da će se javiti nove žrtve i podnositi prijave, primjerice, od prošle press konferencije su se javile dvije. Pokušavamo to riješiti tako da im ne kucamo na vrata i ne zovemo ih, nego omogućujemo da se prepoznaju u ovakvim člancima i da dođu sami u svoju postaju, jer su sve postaje na to upozorene. A što će više prijava biti, težina slučaja je veća i prevaranti će dobiti veću kaznu – zaključuje Željko Košutić.