A DELALI SU Z NJIH BEDAKE

Podmažite skije, zakopčajte pancerice – sljedećeg vikenda kreće skijanje u Začretju! 

Objavljeno: 06.01.2017. alenbrodar

Za Skijaški klub Stars iz Svetog Križa Začretja većina ljudi u Zagorju zna, jedan je od najaktivnijih. A ako za njih nisu znali prije prošle zime, tada su ih sigurno upoznali, kada su ispod Muzeja Žitnica osposobili skijaški poligon na kojem su radili od 2013. godine i na njemu odmah organizirali škole skijanja i Otvoreno prvenstvo u veleslalomu KZŽ, za djecu do 12 godina. Okupilo se čak 72-oje mališana iz Zagorja, okolice, pa i Slovenije, čime je utrka postala međunarodna, o čemu su izvijestili brojni mediji. No, da bi se do toga došlo, trebalo je proći puno muke, bilo je tu mnogo posla, a na rijetkim su adresama entuzijasti iz kluba nailazili na razumijevanje.

Snježna kraljica

– Klub je osnovan još 2010. godine, kada smo za naše članove počeli organizirati izlete na skijališta i škole skijanja, prvenstveno na Sljemenu, no kada smo 2013. došli s idejom o skijaškom poligonu i to u Svetom Križu Začretju, maltene su iz nas “delali bedake” i podsmjehivali se. A kako je do ideje došlo? Pa mnogi članovi Starsa su u skijanju već 20 godina i više, većina nas je pomagala na Sljemenu pri organizaciji staze za “Snježnu kraljicu”, pa smo mislili, ako možemo na Sljemenu, zašto ne bismo mogli kod nas. I bez entuzijazma naših članova ne bi bilo ničeg u Začretju. Ali kada smo to napravili, svi su ostali “paf”, nitko nije vjerovao da takvo što može biti u Svetom Križu Začretju – objasnili su nam tajnik i predsjednik Kluba, Igor Perhot i Zdravko Gorički, koje smo posjetili na poligonu ispod Žitnice, na kojem je već počelo zasnježivanje topom i priprema poligona za otvorenje i ove zime. Usporila ih je ove godine upravo “Snježna kraljica”, jer otvorenje poligona trebalo je biti ovaj vikend, ali prolongirano je za sljedeći. Naime, velik dio članova Starsa, njih 20-ak ponovo volontira na pripremi i uređivanju staze nakon utrka. Nakon ženske utrke tako su radili na Sljemenu do jedan sat u noći, a sinoć, nakon muške utrke, kada je trebalo sve zagladiti i maknuti sve rekvizite, reklame, kao da se ništa nije događalo na Sljemenu, i duže. Iscrpljeni, prozebli i neispavani bili su već između dvije utrke Svjetskog kupa.
– Žao nam je što ne stižemo prije, ali stvarno nas je ova “Snježna kraljica” iscrpila. No, sredit ćemo mi to, bit će ponovo odlična staza podno Žitnice. Pa prošle godine je primjerice, na Sljemenu bilo 18 dana snijega na stazi, a mi smo imali 21 dan, kvaliteta staze je bila odlična. Bit će to ponovo super – kazali su nam Perhot i Gorički i najavili do ponovo kreću sa školama skijanja za djecu i odrasle, ali i da će ponovno organizirati veleslalomsku utrku za djecu, koja se prošle godine pokazala kao pun pogodak. Imaju u planu i višu razinu društveno korisnog rada – naime, s varaždinskom Školom za djecu s posebnim potrebama dogovaraju da ta djeca dođu u Začretje i da se druže i uživaju u zimskim radostima zajedno s domaćom djecom.

Škola skijanja

– Danas SK Stars broji 138 članova, od toga 30-ak baš aktivnih, a imamo i osam instruktora, koji su vodili škole skijanja na Sljemenu, a sada to rade i na svetokriškom poligonu. Inače, godišnja članarina je 100 kuna, a za maloljetnike je besplatna. Škola skijanja košta 600 kuna. Poligon je namijenjen upravo članovima i lokalnim ljubiteljima skijanja, kako ne bi morali hodati u inozemstvo ili na Sljeme, da bi dobili adekvatnu obuku iz skijanja. Pozivamo i ove godine da ljudi dođu, učlane se, nauče skijati, a za djecu će ionako svakog dana od 18 do 20 sati poligon biti otvoren, kako bi mogla uživati u zimskim radostima – rekli su Perhot i Gorički, dodajući da ni odraslima sigurno neće biti dosadno, jer osim snijega, nađe se uvijek pokoja litra kuhanog vina ili poneki slasni komad s roštilja.
– Imamo niz pozitivnih reakcija, ovo je stvarno doživljaj, a da ne govorimo koja je to ušteda domaćim ljudima što ne moraju na velika skijališta ići učiti skijati. Tamo je škola barem duplo skuplja, plaćaju se i karte za žičaru, kava je skuplja, a ovdje mogu ostaviti klince i otići u centar Začretja pješice na kavu, za pet minuta. A staza, možda se čini mala, duga je oko 75 metara, ali je rađena s voljom i ljubavlju i sudeći po njenoj popunjenosti, ljudi to prepoznaju – zaključuju dečki iz Ski kluba Stars. Stoga, podmažite skije, naoštrite rubove i zakopčajte pancerice, sljedeći vikend kreće skijanje u Začretju!

Najnovije po kategorijama

Objavljeno u isto vrijeme

Pročitajte više s našeg weba

Prijavite se na naš newsletter